Dorabianie kluczy – proces mechaniczny, wykonywany na materiale zwanym przez ślusarza surówką.

Proces ten polega na podpięciu klucza oryginalnego oraz surówki do maszyny kopiującej, a następnie poddaje się go obróbce mechanicznej. Następną czynnością jest oszlifowanie z surowca pozostałości po obróbce mechanicznej oraz wyczyszczenie na szczotce drucianej. Surowce są wytapiane z następujących metali: stali, mosiądzu, znalu, aluminium.

Gotowy wyrób jest praktycznie idealnym odwzorowaniem klucza oryginalnego. Klucz wzorcowy nie ulega uszkodzeniu, ani zniekształceniu mechanicznemu.

 

– klucze mechaniczne – należy umieścić go w zamku, następnie przekręcić i tym samym otworzyć zapadkę umożliwiającą otwarcie się drzwi. Możliwe jest to dzięki charakterystycznie ukształtowanej krzywce w kluczu. To ona odpowiednio ustawia zapadki i umożliwia obrót bębenków a wreszcie zmianę ustawienia zasuwy, która blokuje drzwi. Klucze mechaniczne to dosyć często spotykany rodzaj kluczy, są popularne ze względu na łatwość użytkowania i niewygórowaną cenę.
– klucze proste – spotykane najczęściej, jedynym zabezpieczeniem jest kształt języczka, który jest unikalny i pasuje tylko do dziurek o tym konkretnym kształcie. Klucze takie można z łatwością dorobić w razie zagubienia.

– klucze magnetyczne – we wnętrzu takiego klucza umieszczone są fabrycznie zespoły magnesów. Kiedy zbliżymy taki klucz do zamka zapadki blokujące otwierają się, umożliwiając otwarcie zamka. Waga takich klucz jest większa, niż kluczy tradycyjnych, ale otwieranie dużo prostsze niż w przypadku tych pierwszych.